Pracownik sam odpowie za wyrządzoną szkodę
ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Co do zasady to firma pokrywa szkody spowodowane przez jej pracownika. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy zatrudniony wykorzystywał sprzęt firmowy do swoich prywatnych celów lub umyślnie wyrządził szkodę osobie trzeciej.
W prawie pracy obowiązuje reguła, że w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków służbowych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia tej szkody jest wyłącznie pracodawca (art. 120 § 1 k.p.). Oznacza to, że jeśli zatrudniony podczas swojej pracy spowoduje szkodę osobie trzeciej, to poszkodowany powinien kierować swoje roszczenia odszkodowawcze nie wobec pracownika, który jest bezpośrednim sprawcą, lecz do jego pracodawcy. Przepis art. 120 § 1 k.p. ustanawia bowiem wyłączną odpowiedzialność pracodawcy wobec poszkodowanej osoby trzeciej.
Możliwy regres...
Pracodawca, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, może następnie żądać zapłaty od pracownika – sprawcy szkody. Firma ma tzw. regres. Jednak podwładny odpowiada wówczas na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zatem jego odpowiedzialność przy winie nieumyślnej jest znacznie ograniczona. Pracodawca może więc nie uzyskać od niego całości kwoty wydatkowej na pokrycie powstałej szkody.
Obciążenie pracodawcy obowiązkiem naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej jest rozwiązaniem dla niego niekorzystnym. Uzasadnia się to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta